Vlastnosti pravé kůže
Pravá kůže je jedinečný přírodní materiál - je velmi pevná a při tom pružná a přizpůsobivá. Čím déle výrobek z kůže používáte, tím víc měkne a stává se pružnější a ohebnější.
Obuv z kůže vždy povolí tzv. ve velikosti. Nová obuv by měla být tedy trochu pevnější přes nárt i přes prsty, aby vám v ní noha časem neklouzala. Kůže je na dotek lehce chladivá a také porézní - umožňuje chodidlu dýchat. Přírodní kůže na slunci časem tmavne. Po namočení pravá kůže tvrdne a na jejím povrchu se mohou tvořit po zaschnutí skvrny - řešením je použít kvalitní ošetřující krém (krémem kůži vyčistěte dle návodu na obalu - kůže opět zvláční, změkne a získá tmavší odstín).
Druhy přírodních kůží
Velbloudí, telecí, vepřová, hovězí, koňská, kozí, skopová, bůvolí - více najdete v sekci materiály
Povrchové úpravy kůží
Hladká kůže - prodyšná, pružná kůže, může být matná i lesklá.
Voskovaná kůže - prodyšná, odolná vůči vodě, hrubá na dotek.
Leštěná kůže - jakostní hladká kůže, která byla vysoce vyleštěna a vypadá lehce vystínovaně.
Lakovaná kůže - klasická kůže upravená technologií lakování vinylem, prodyšná, velmi hladká, tmavá, vysoký lesk, náchylná na mechanické i chemické poškození a vlivy mrazu a vody.
Broušená kůže - kůže se speciálně upraveným povrchem, prodyšná, na dotek hrubá, drsná, často barvená do jiných odstínů, než je přirozená barva kůže.
Semiš - prodyšná, hebký sametový povrch s delším vlasem, který při kontaktu zanechává viditelné stopy po zaschnutí tvrdne, pokud přijde do styku s vodou.
Grafické symboly
kůže | |
syntetický materiál | |
kůže se syntetickým nástřikem | |
textil | |
zateplení |
Velbloudí kůže - jak na ni
- Péče o velbloudí kůži – doporučujeme pravidelně omýt mýdlem a čistou vodou a poté pečlivě promazat krémem.
- Velbloudí kůže umožňuje - chodidlům dýchat, udržuje je suché, odvádí pot, zabraňuje zápachu a plísním. Stélka se časem vyhladí do lesku a pak působí více chladivě i v nejteplejších dnech.
- Tvrdost a kvalita kůže – velbloudí kůže je obecně mnohem pevnější a tvrdší než ostatní přírodní kůže (cca dvojnásobně pevnější než hovězí). Po několika dnech nošení změkne a přizpůsobí se tvaru vašeho chodidla. Její kvalita zaručuje mnohonásobně delší životnost.
- Bota je jakoby krátká/ pevné pásky nepustí nohu na stélku - pokud jsou vám pásky na nových sandálech natolik pevné, že prstům chybí cca 0,5 cm k přednímu okraji boty a pata přesahuje o tento rozměr stélku obuvi, neznamená to, že je vám obuv malá. Pásky povolí nošením nebo navlhčením – čtěte dále.
- Uvolnění pásků – kůži ještě více na začátku uvolníte také chozením v ponožkách, případně v mokrých ponožkách. Pozor, po uschnutí kůže znovu tvrdne – čtěte dále.
- Změknutí/ ztuhnutí kůže – po namočení je pravá kůže velice tvárná a zvětšuje se snadno na objemu. Můžete toho využít, pokud potřebujete kůži v nějakém místě povolit. Myslete na to, že po uschnutí kůže opět ztvrdne – můžete ji pak tedy zjemnit jakýmkoliv mastným krémem (nedoporučujeme používat oleje – dělají skvrny). Počítejte s určitým ztmavnutím.
- Pásky nových sandálů zpočátku tlačí, řežou na nártu, přes prsty, kolem kotníku, palce, nebo kolem malíčku – lehce navlhčete (při chůzi) a nebo promažte krémem – viz. body výše.
- Velbloudí kůže je natolik pevná, že sandály nikdy nebudou působit ,,rozšmatlaně“ a vytahaně – kůže se nikdy neroztáhne a nepovolí víc, než jí vy sami umožníte. Pokud obuv nebudou roztahovat nazuté ponožky nebo někdo, kdo má nohu širší než vy, nikdy nezískají větší objem, než má vaše noha.
- Máte příliš štíhlou nohu, nárt, či kotník - u některých modelů lze volný řemínek kolem kotníku a přes nárt víc utáhnout jednoduchým proražením další dírky. Nebo ho jednoduše zkraťte odstřižením. Většina pásků na sandálech je vyrobena z jednoduché řezané kůže, která není prošívaná, ani lepená, takže jejich zastřižením, či oříznutím neztrácí na kvalitě.
- Čím déle a častěji obuv z velbloudí kůže nosíte - tím se stává měkčí, pohodlnější a hezčí. Postupně na mnoha místech mění odstín a získává tak nenapodobitelnou patinu.